اجرای خطوط و نقاشی روی سطوح مختلف

11 دسامبر , 2016 بازدید: 8988 دسته: قیمت: 2900 تومان 2500 تومان

اجرای خطوط و نقاشی روی سطوح مختلف
هنر قلم زنی ازدیرباز رواج داشته واشیا قلم زده قدیمی ازدورانهای مختلف زینت بخش موزه ها و مجموعه های خصوصی است. این هنر در حقیقت نوعی حکاکی برروی فلزات است. در این صنعت دیرپای دستی نقوش یا طرح هایی برسطح اشیا فلزی کنده می شود. ابزار کار هنرمند قلمزن تعدادی چکش و قلم های مخصوص است. قلمزنی در ایران ازسابقه ی طولانی برخورداراست و با توجه به بررسی های پژوهشگران سابقه تاریخی این هنر به (سکاها) میرسد که درحدود پنج هزار یا هفت هزارسال پیش در قفقاز زندگی می کرده اند.

از این قوم آثار بسیاری بدست آمده که اکثرا از طلا ، نقره و برنز می باشند. ازهخامنشیان و ساسانیان نیز آثاری درموزه های بزرگ جهان موجود است.
دردوران اسلامی، با روی کارآمدن سلجوقیان قلم زنی به اوج ترقی رسید. ازدوران اسلامی آثاری شامل حیوانات و درختان و نوشته هایی به خط کوفی بدست آمده است. عصرصفوی روزگار اوج و تکامل هنر قلم زنی است. در این دوران علاوه بر نقوش قبلی شاهد پیدایش طرح هایی انسانی درحالتهای مختلف هستیم. از دوران صفوی نقوش بسیار زیبائی بجامانده که بیانگر تعالی این هنر است. درحال حاضراصفهان مرکز و قطب این هنر در ایران است و استادان بزرگی درقلم زنی بوجودآمده اند که علاوه برارائه نقش های سنتی گاه شاهد ابتکارات و نوآوری هایی نیز از طرف آنان هستیم.
شیوه کارقلم زنی به این ترتیب است که ابتدا صفحه فلز مورد نظر قیرریزی شده و پس از قیرریزی با استفاده از چکش و قلمهای مخصوص، نقش مورد نظر را روی فلز حک میکنند.
ازاساتید برجسته ین هنرحاج محمدتقی ذوفن ، حاج سیدمحمدعریضی و ابراهیم دائی زاده رانام برد. استاد رجبعلی راعی نیز از هنرمندان خلاق و مبتکرین هنر است که تابلوهای بسیارمشهور و نفیسی در زمینه داستانهای قرآنی، تاریخی و آثار حماسی و برجسته کردن برخی کارهای کمال الملک را بوجود آورده است.
در زمانهای دور هنر نوشتن روی چرم وجود داشته است و شاید نتوان بطور دقیق قدمت این رشته را بیان کرد روزگاری که هنوز کاغذ در اختیار انسان نبوده افرادی بودند که مطالب را روی چرم می نگاشتند و به نسلهای بعد به یادگار می گذاشتند نمونه بارز آن آیات قرآنی است که در صدر اسلام جهت ماندگاری بیشتر بر روی چرم نوشته شده است
چرم به دلیل قابلیت و خصوصیات آن با تکنیک های متعددی کار می شود از جمله:
۱- قالب گیری
۲- بافت و دوخت
۳- حکاکی و قلمزنی روی چرم
۴- نقاشی روی چرم
۵- سوخت و معرق چوب
۶- گلدوزی روی چرم
۷- باتیک روی چرم
فهرست مطالب
اجرای خطوط و نقاشی روی سطوح مختلف ۱
هنر قلم زنی و حکاکی روی سنگ ۳
قلم زنی- مراحل کار ۳
دست ساخت های سنگی ۴
هنر نقاشی روی برف ۵
نقاشی روی یخ ۵
هنرهای چوبی ۵
منبت ۵
۶
مواد اولیه ۶
روش کار ۶
معرق ۷
۸
مواد اولیه ۸
مراحل اجرای یک طرح معرق ۸
مشبک ۱۰
مشبک بر دو نوع است : ۱۰
انتقال طرح ۱۱
طریقه انجام کار مشبک ۱۱

با توجه به اختلالات اخیر اینترنت در صورتیکه در موقع پرداخت آنلاین با خطا مواجه شدین با شماره 09357975577 از طریق تلگرام در تماس باشید.

آخرین فایل ها