آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی

۶ مهر , ۱۳۹۵ بازدید: 612 دسته: قیمت: 4400 تومان حجم فایل: 87 کیلوبایت

مقدمه

در مورد کودکان استثنایی باید گفت که به طور کلی دستگاه عصبی کودک به درجه رشد و کمال بزرگسالان نرسیده و چون رشد ادامه دارد و به عبارت در حال تغییر و تحول است لذا رفتار نیز به همان منوال در تحول و تغییر خواهد بود. در کودکان استثنایی واکنشها ویژگی های خاص دارند، چون کودک رشد فکری کامل ندارد لذا نمی تواند بر رفتارهای خود مانند بزرگسالان کنترل داشته باشد یا اگر عمل خلافی از او سر زند احساس گناه و تقصیر کند.

این کودکان در مقابل فشارهای زندگی واکنشهای  نسبتاً سریع و شدید نشان می دهند و به همان سرعت هم وقتی نشانه های زندگی از بین رفت بهبود می یابند. از آنجا که وابسته و متکی به دیگران هستند و در واقع از نظر شخصیتی نارس و نابالغند لذا در مقابل فشار و ناراحتی تنها کاری که خواهند کرد اختلالات رفتاری است که وسیله بیان کودک است.

اگر کودک سن کمتری داشته باشد در ارتباط با دیگران بیشتر در زحمت بوده و حتی وقتی قادر به تکلم است چون دایره اطلاع بر لغات محدود است و اصولاً قادر به درک و بیان مفاهیم کلی نیست و در بیان احساسات خود دچار مشکل است لذا اختلالات رفتاری و روانی شدیدتری از خود نشان می دهد.

زبان کودک را نه دیگران می فهمند و نه پزشک معالج. کودک نمی تواند از احساسات خود مانند ترس و اضطراب، احساس محرومیت و شکست صحبت کند ولی می تواند آنها را به زبان علائم جسمانی مانند بیقراری، امتناع از رفتن به مدرسه بهانه گیری و نظایر آن بیان کند.

پس پررفتار غیر عادی کودک یا علائم جسمانی را به خصوص اگر علت بخصوص نداشته باشد باید به عنوان واکنش نسبت به شرایطی که در اطراف اوست در نظر گرفت.

کودک باید از مراحل مختلف رشد عبور کند، توقف یا عدم رشد کافی و به اصطلاح تثبیت که در کودک خیلی شایع است موجب اختلال به درجات مختلف می شود و کودک در مقابله با مرحله بعدی رشد دچار مشکل می شود، که بررسی و کشف اختلالات رفتاری کودکان و تغییر علائم روانی آنان یکی از مشکلات مهم روان شناسی و روان پزشکی کودک است.

لغت استثنایی اصولاً یک اصطلاح آموزشی است و مربیان آموزش و پرورش و مشاوران راهنمایی در زمره اولین کسانی هستند که به محدودیتهای یادگیری، عاطفی، شخصیتی، اجتماعی و مشکلات این افراد پی می برند و باید نسبت به رفع آنها با روشهای موجود و همچنین پیشگیری از اقدامات آتی اقدام نمایند.

در اینکه تمام کودکان افراد استثنایی هستند شکی نیست. هیچ کودکی عیناً شبیه کودک دیگر نیست و هر کودکی خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد، اگرچه این وضع تنها در کودکان صدق نمی کند ولی عده ای از کودکان به اندازه ای با کودکان دیگر فرق دارند که باید توجه مخصوص به آنها مبذول داشت. این انحراف به طور کلی در تمام خصوصیات جسمانی، عاطفی، عقلانی و اجتماعی آنها دیده می شود که باعث اشکال و مانعی بزرگ در سازگاری آنها با محیط اجتماع می گردد و به همین منظور به این دسته از افراد اجتماع استثنایی می گویند.

فهرست مطالب

فصل اول
مقدمه ۳
تاریخچه کودکان ع.ذ ۱۰
تعلیم و تربیت چیست؟ ۲۱
مراحل هدف های آموزشی ۲۲
طبقه بندی هد فهای تربیتی در حیطه یادگیری ۲۴
سطوح یادگیری در حیطه شناختی ۲۶
سطوح یادگیری در حیطه عاطفی ۲۶
سطوح یادگیری در حیطه روانی – حرکتی ۲۷
تعریف آموزش ۲۸
تعریف یادگیری ۲۸
مقایسه آموزشی و یادگیری ۲۹
فصل دوم:مشخصات محل کارورزی
مشخصات محل کارورزی و مدرسه ۳۳
مشخصات دانش آموزان ۳۶
برنامه هفتگی کلاس ۳۷
مشخصات کلاس ۳۷
سطح تحصیلات معلمان و کارکنان مدرسه ۳۸
فصل سوم: درس علوم
مشاهده تدریس درس علوم ۴۰
فعالیتهای مربوط به ارائه درس ۴۴
جدول طرح درس علوم ۴۶
گزارش تدریس علوم ۴۷
جدول طرح درس علوم ۵۳
سؤالات امتحان ۵۴
فصل چها رم درس فارسی
مشاهده تدریس درس فارسی ۵۷
فعالیتهای مربوط به ارائه درس ۶۰
جدول طرح درس فارسی ۶۳
گزارش تدریس فارسی ۶۴
جدول طرح درس ۷۰
سؤالات امتحانی و نتایج آن ۷۱
فصل پنجم: درس ریاضی
مشاهده تدریس درس ریاضی ۷۴
جدول طرح درس ریاضی ۷۷
فعالیتهای مربوط به ارائه درس ۷۸
گزارش تدریس ریاضی ۸۰
جدول طرح درس ریاضی ۸۴
سؤالات امتحان ریاضی و تحلیل آنها ۸۵
نتیجه گیری ۹۱

تعداد صفحات:۹۷

4400 تومان – پرداخت
با توجه به اختلالات اخیر اینترنت در صورتیکه در موقع پرداخت آنلاین با خطا مواجه شدین با شماره 09357975577 از طریق تلگرام در تماس باشید.

آخرین فایل ها